2016.11.22. 19:04, Cany
A T („ticking”- pettyezs) gn a kutya testfelletn tallhat fehr terletekre hat, ezeken jelennek meg sznes pettyek, foltok. A kutya brmely fehr terletn elfordulhatnak pettyek, de csak akkor, ha a fehr igazi fehr (vagyis a fehr-jegyessgrt felels sorozat gnjei okozzk, nem pedig a csincsilla gn). Ha a kutya rendelkezik ugyan a pettyez gnnel, de nincsenek rajta fehr terletek, akkor semmilyen lthat hats nem lesz. A pettyezett/mrvnyozott kutyk ltalban fehren szletnek, az id elrehaladtval alakulnak ki rajtuk a pettyek.
A kutya alapszne hatrozza meg, hogy milyen sznek lesznek a fehr alapon a foltok. Teht egy fekete alapszn kutyn fekete, egy mjbarnn mjbarna, egy arany sznn arany.
-
T - pettyezs
-
Tr - roan, "mrvnyozottsg" , "deres"
-
t - tiszta fehr
Kt „dzis” a dominns T gnbl ltalban erteljesebben pettyezett kutyt eredmnyez (belton). A heterozigta, (Tt) kutykon az eredmny kevsb intenzven foltos szrzet mintha kt dominns T gnje lenne. Kt recesszv nem pettyez gn mellett (tt) a kutyn nem alakul ki pettyezett mintzat, a fehr rszek tiszta fehrek maradnak.

Kt szlszsges plda a pttyzs mennyisgre.
A pettyezettsg ltalban a lbakon s a fangon a legersebb. Ha a kutyn csak kismennyisg pettyezettsg van, akkor az elszr ezeken a terleteken jelenik meg, mieltt esetleg ms terleteken is megmutatkozna. A hossz testszrzet eltorzthatja s elrejtheti a pettyezett foltokat. De a lbakon s a fangon a szrzet ltalban rvid, teht ezeken a terleteken ltalban feltnbb a pettyezs.

A hossz szr angol szetternl remekl ltszik, ahogy a rvid szr terleteken feltnnek a pttyk, mg a hosszabb rszeken elmosdnak.

A vrs fehr r szettereknl gyakori az arc s a lbak pettyezettsge, m az esetkben ez nagyon ritkn terjed tl ezeken a terleteken.
A mrvnyos mintnl gyakran csak nagyon kevs fehr lthat, ersen foltos terleteket hoz ltre. Eleinte sokan gy vltk, hogy a roan csupn egy nagyon erteljes, sr pettyezs, azonban ksbb bebizonyosodott, hogy ezt valsznleg egy kln gn kontrolllja.

Ez az ausztrl psztorkutya egy remek plda a roan szrzetmintra. Genetikailag fekete-cser, gy a mrvnyozs a fekete terleteken feketn, mg a jegyeken csersznben jelenik meg.

Ezzel a kutyval is hasonl a helyzet, azonban neki nincs fekete foltja (teht ha nem lenne pettyez gnje akkor teljesen fehr lenne). Ez a kutya egy extm fehr tarka.

Ennl a nmet vizslnl olyan srn vannak a pettyek, hogy szinte teljesen elfedik a kutya fehr terleteit, megneheztve, hogy elklntsk a rendes, nagy kiterjeds foltokat a htn s a fejn.
Fekete kutyknl a roan gyakran szrks terletknt nyilvnul meg. Az ilyen kutyk sznt blue roan nven szoks emlegetni, azonban itt is, csakgy, mint a blue merle esetn, ez nem jelenti azt, hogy a kutya kken pigmentlt. A szrkskk hatst a fehr s a fekete szrszlak keveredse adja tvolrl nzve.

Blue roan cocker spniel.
A dalmata foltok
A dalmatk jellegzetes attribtuma, a pttys bunda egyedl erre a fajtra jellemz. A dalmatk pttyei mutatnak hasonlsgot a pettyezett mintzattal, de van nhny jelents klnbsg: a dalmatk foltjai ltalban nagyobbak, ritkbbak, s jobban elklnlnek, mint egy „sima” pettyezett kutya jegyei, tovbb a pttyk nem srsdnek a lbakon s az arcon.
A kutatsok szerint a dalmatk mintja tulajdonkppen egy mdosult pettyezs. Teht a fent felsoroltaknak mind a mdosthoz lehet kze. Erre nhny bizonytk:
A dalmatk is fehren szletnek, s csak ksbb alakulnak ki a foltjaik. Nha a fejkn s/vagy a testkn is vannak nagyobb foltjaik. Ez arra utal, hogy extrm fehr a mintzatuk, s azt jelenti, hogy a foltokat nem okozhatja egyik fehr gn sem. A sketsg dalmatk kzti magas arnya is erre utal (az extrm fehret nha sszefggsbe hozzk a sketsggel). Elfordulhat, hogy a dalmatk gy szletnek, hogy mutatnak nmi pettyezettsget vagy mrvnyozottsgot (bepiszktva, a fehr alapot). Ezt valsznleg a mdost enyhe mutcija vagy hibja okozza, amely megakadlyozza a hatsnak teljes kifejtst.

Fekete pttys dalmata.
A dalmata keverkek gyakran pettyezettek, de sosem foltosak. Ez arra utal, hogy a dalmata foltok mgtt recesszv mdost ll (a dalmata szl tovbbadja a mdost egyik pldnyt, de hacsak nem egy msik dalmatval prostottk, sose lesz mg egy mdost pldny, ezrt nem kerlhet kifejezdsre).

Dalmata keverk.