2016.11.17. 21:12, fannika6
Kezdem az alapfogalmakkal, amik kellenek a ksbbi anyagok megrtshez.
EUMELANIN (Eumelanin) : Az els pigmentfajta, alaprtelmezetten fekete szn. Az sszes fekete terletet egy kutyn ez a pigment okozza, de vannak bizonyos gnek, amik ezt a sznt meg tudjk vltoztatni s mjbarnv, kk vagy izabella sznv vlik. De ha ilyen vltozs ll fent, akkor az a kutya egsz testre rvnyes, azaz minden olyan terletre, amely fekete. Teht, ha az eumelanint mjbarnv vltoztatja egy bizonyos gn, akkor a kutya egszn, minden fekete szn terlet mjbarna lesz. Ennek az az oka, hogy bizonyos gnek meg tudjk vltoztatni az eumelanin termelst s ez mindentt a kutyn egyenlen hat.
Az eumelanin nem csupn a kutya szrnek sznre van hatssal, hanem minden egyb pigmentlt testrszen, mint az orr s a szem szne.

A fekete szn az eumelanin alaprtelmezett szne. A szrzeten kvl az orr (fekete) s szem szne (barna) is mutatja.

Itt pedig tovbbi rnyalatai lthatak az eumelanin pigmentnek. Ezek a sznek, mind ehhez a pigmenthez tartoznak, csupn klnfle gnek megvltoztattk az rnyalatt.
FEOMELANIN (Phaeomelanin) : A msodik pigmentfajta, ami viszont csak s kizrlag a kutya szrzetnek sznt befolysolja (egyb pigmentlt rszekre nincs hatssal). Ez a vrs pigment, azaz a feomelanin. A "vrs" kifejezsbe tartozik minden rnyalat a mlyvrstl a vilgos krm sznig.

Itt van a feomelanin nhny rnyalata.
Eltren az eumelanintl, ahol kt alapsznt, a mjbarnt (liver) s fekett klnbztetjk meg, addig a feomelaninnak nincs tbb alapszne, csupn egy szn klnfle intenzitssal.
GNEK (Genes) : A gnek irnytanak mindent az l szervezetben. Hogy hogyan nnek, fejldnek, mi a funkcijuk s hogyan nznek ki. A gn alapveten utastsok kszlete, magban foglalja az llat DNS-e, elmondja, hogy a sejt, hogyan termelje a sajtos proteinjt ( mi most a pigmentekkel foglalkozunk majd).
ALLLOK (Alleles) : Klnbz gnek variciit allloknak nevezzk. Ezek prban jnnek, egy-egy mindkett szltl. Ezek jellsre betket hasznlunk, pldul "a" s "b".
LOCUS (locus, locii) : A gnek a DNS szllra vannak felfzve, s ennek a DNS szllnak a klnbz pontjait (mindet) locusnak nevezzk. Minden egyes locuson van kt darab gn, azaz egy alll. Minden egyes locuson gnek tallhatak, amelyek egy listrl kerlnek kivlasztsra (sorozat). Minden locusnak sajt sorozata van.
Plda: A C locusnak ngy lehetsges gnje lehet : C,cch,ce,cp Ebbl a ngy gnbl mindig kett tallhat minden kutya C locusn. Azaz, lehet Ccch , Cce ... stb. Valamint egy locuson megegyezhetnek a gnek, azaz CC, cchcch is lehetnek a C locuson tallhat gnek.
Mikor DOMINNS s mikor RECESSZV a gn?
Teht az elzekben lthatttok, hogy egy locuson mindig kt gn ll. Ezek kzl az egyik dominns a msik recesszv. A dominns tud csak kifejezdni. Ha egy locuson kt azonos gn ll, akkor egyrtelmen kifejeztdik.
Ha pedig eltr, akkor csak a dominns. Ezt onnan llapthatjuk meg, hogy a gn nagybetvel (dominns) vagy kisbetvel(recesszv) van-e rva. Az elbbi C locus pldjnl maradva a Ccch prostsban a C dominns, a cchrecesszv, teht a C gn lesz csak kifejezdve.
Olyan is elfordulhat, hogy kt eltr recesszv gn van a locuson, pldul cchce. Ilyenkor egy meglv dominancia sorrend alapjn vlasztjuk ki a dominns gnet, ami ebben az esetben a cch.
HETEROZIGTA (Heterozygous) :Olyan gnpr, ahol a kt gn klnbz. Pldul : Dd, Kk, Ccch
HOMOZIGTA (Homozygous) :Olyan gnpr, ahol a kt gn megegyezik. Pldul : DD,KK,CC..stb.