2016.11.19. 15:49, Cany
Ahogy a legtbb llat esetben, gy a kutyknl is a C locuson helyezkedik el az albn gn (szmos gn okozhat albinizmust, de a legelterjedtebb a tirozinz-gn). A C locus gnjei befolysoljk a pigmentek intenzitst, klnsen a feomelanint (vrst). ltalban vilgostjk vagy eltvoltjk az sszes melanin alap pigmentet.
Tudomsunk szerint legalbb ngy gn tallhat a C locuson:
-
C - Norml pigment
-
cch - Csincsilla
-
ce - Extrm csincsilla ( extrm hgts)
-
cp - Platina (elefntcsont)
-
CC - vrs (nincs higts, a kutya szne intenzv vrs lesz)
-
Ccch - arany (a ch gn okoz nmi vilgosodst, a vrs kevsb lesz intenzv, aminek eredmnyekpp a kutya arany sznt mutat)
-
Cce vagy cchcch - pezsg (sok rnyalata lehetsges, nem csak egy gnkombinci okozhatja)
-
cchce - krm (jelents szn hguls, a kutya szne knny, vilgos krmsznt mutat)
-
cece - fehr (legjeletsebb hguls, a kutya bundjban olyan kevs a pigment, hogy az fehtknt jelenik meg)
-
cc - teljes albn
CSINCSILLA, EXTRM CSINCSILLA S PLATINA
A csincsilla hatsra a feomelanin pigment vilgosabb csersznre, vagy srgs rnyalatra higtdik. Az eumelanin (fekete, mjbarna, kk, izabella) vltozatlan marad.
Az extrm csincsilla tovbbi higtdst okoz, aminek eredmnye ltalban krmszn, vagy vilgossrga bunda. A platina pedig fehrre hgt (az ilyen kutyk szre rendszerint enyhe srgs fnnyel/rnyalattal rendelkezik).

Recesszv vrs saluki, egy ersebb csincsilla hatssal.

Tiszta sable eurzsiai csincsilla gnnel.
Errl a hrom gnrl meglepen keveset tudunk. Lehetsges, hogy rszleges, vagy trsdominancit fejeznek ki - ami megmagyarzn az rnyalatok extrm vltozatossgt.
A cchcp (egy csincsilla s egy platina gnnel rendelkez) kutya ezrt nagyjbl egy extrm csincsilla (ce) gnnel rendelkez kutya sznt mutatja, esetleg annl kiss sttebb rnyalatban.
A csincsilla sorozat felels az olyan egyszn fehr kutykrt, melyeknek orra/ajka/szemhja feketn pigmentlt. Remek szemlltet plda erre a szamojd. Ekez a kutyk platina gnt hordoz recesszv vrsek (ee), a szervezetkben tallhat feomelanint a platina hgtja fehrre.

A fehr bundval szp kontrasztot ad a szamojd feketn pigmentlt orra.
ALBN
A C locuson elhelyezked, valdi, recesszv albn gn kutykban nem fordul el. Lteznek ugyan teljesen fehr, rzsaszn orral, s kk szemmel rendelkez kutyk is, de ezek minden valsznsg szerint fl-albn egyedek. A genetikai vizsglatok azonban meglep mdon nem mutattk ki bennk a C locus semmifle mutcijt, gy lehetsges, hogy pigmenthinyukat valjban az albntl eltr msvalami okozza.

A fehr dobermannok sokak szerint igen tetszetsek, azonban ezek az egyedek gyakran kzdenek egszsggyi problmkkal (lts, hallsproblmk, br s idegrendszer tlrzkenysge...)
"Fehr dobermann gn"
A fehr dobermannok nem valdi albnk (nagyon higtottan ugyan, de mg mindig van bennk pigment), m a genetikusok bizonytalanok abban, hogy melyik gn miatt vilgosodik ki bennk ennyire a feomelanin, mind pedig az eumelanin.
Csak annyit tudunk rla, hogy a fehr dobermann gn recesszv, s ebben hasonlt a valdi albnhoz.
rdekes, hogy mg a fehr dobermannok esetben sincs semmi C locus-beli alapja az ilyen sznnek, pedig ezek llnak a kutyk kztt legkzelebb az albnhoz. Mind a feomelanin, mind pedig az eumelanin pigmentjk hgtott, ami a tbbi, ltalban C locushoz rendelt gn esetben nem trtnik meg. Azt vrnnk, hogy ha van valamilyen gn a C locuson, ht az biztos a fehr dobermann gn lesz, de nincs ilyen.