2016.11.20. 15:34, Cany
A merle mdostk
A merle mdostk olyan gnek, amelyek ha a merlvel egytt rkldnek, akkor befolysoljk a merle mintzat megjelensi mdjt. Ez azt jelenti, hogy ha egy kutya rendelkezik merle mdost gnnel, de merle gnnel nem, akkor a szrzetn nem lesz semmi vltozs. A mdostk rkldse teht fggetlenl zajlik a merle gn rkldstl.
A legismertebb merle mdost gn a harlekin. Ez a szn csak a nmet dogoknl figyelhet meg. A kutya szrzetn a stt foltok kzti terleteket tiszta fehrre vltoztatja (esetenknt nmi szrke oettyezettsg vagy foltok elfordulnak, de a sima fekete-fehr kvnatosabb).
A harlekin gnnek sajt locusa van, a H locus. A gn dominns, teht a H a harlekin, a h pedig a nem-harlekin gn. A merle gntl fggetlenl rkldik.
-
H - harlekin
-
h - nem harlekin (a merle szn norml kifejezdse)
-
hh - a kutya szrzete nem lesz foltos
-
Hh - a kutya rendelkezik egy dominns H gnnel, azonban hogy harlekin szn lesz-e az attl fgg, hogy hordozza-e a merle (MM/Mm) gnt is.
-
HH - a kuyta kt dominns H gnnel nagy valsznsggel mr embri korban elpusztul

Harlekin nmet dog.
Egy norml, kzepesen harlekin jegyes kutya genotpusa Hh/Mm (teht heterozigta merle s harlekin tekintetben is). A dupla H gnnel rendelkez kutyk ltalban halva szletnek, gy felttelezhetjk, hogy harlekin gn tekintetben minden harlekin kutya heterozigta.
Az olyan harlekin kutyk, akiknek bundjban csupn nhny fekete folt van lehetsges, hogy homozigta merlk, azaz dupla merlk (Hh/MM).

HhMM tpus nmet dog.

Harlekin, cskos gnnel "brindlequin" (a sable gn is kell ahhoz, hogy a cskossg az egsz testen ltszdjk)(ayaykbrkbrHhMm). A cskossg sszetredezik, foltokban bukkan el a merle gn miatt.
(
Harlekin, sable gnnel(ayayHhMm).

Harlekin sable s maszk gnnel ("fawnequin")(AyAyEmEmHhMm)

r foltos merle, harlekin gn nlkl. (hhMmsisi)
TWEED
A tweed szintn egy merle mdost, de ez a harlekunnek szemben a szrzet hgtott rszeit (amelyek norml merle esetben szrknek, mjbarna esetben pedig vilgosbarnnak kellene lennik) barna, szrke s cserszn rnyalatok sorv alaktja. A tweed biztosan elfordul az ausztrl juhszkutykban s a catahoula leoprd dogban. Az eredett nem ismerjk (hogy elszr az egyik fajtban alakult-e ki vagy ez a mutci idrl idre kialakul). A merle egyedek nagyobb szma nveli a mutci eslyt, a merle pedig kztudottan trkeny gn, ami a tbbi gnnl gyakrabban mutldik. Elg ritka mintzat, gyakran sajt locust is rendelnek hozz (Tw), s dominnsnak tartjk.

Egyesek szerint kt gn is okozhatja a tweed mintzatot. Az egyik nagyon vletlenszeren foltos mintzatot okoz, amelyben fehr foltok is vannak, a szrke, barna s fekete foltok kztt. Az ausztrl juhszkutya-tenysztk krben ez a mintzat "harlekin" nven ismeretes, habr klnbzik a nmet dogokban megtallhat harlekin mintzattl.

Az ezen a kutyn lthat hats gnt tartjk az igazi tweed gnnek. Ebben a fajta tweedben nincsenek fehr foltok. Nha szablyosabb is a "harlekin" tpus mintzatnl, s a klnbz sznek a kutya nagyobb terleteit fedhetik le. Azt nem tudni, hogy ezt a ktfajta tweed mintzatot vajon klnbz gnek okozzk-e, vagy egyazon gn varricii.