2016.11.20. 19:08, fannika6
Az S locus gnjei a fehr foltossgot hatrozzk meg. Brmilyen kutynak lehetnek fehr foltjai, ugyanis ez a locus az sszes tbbi felett ll.
A fehr foltossgrt felels gn rontja a pigmentek szntermelsi kpessgt, mind az eumelanint, mind a feomelanint.
Jelenleg ngy gnt ismernk, amelyek jelen lehetnek a locuson, de valszneg vannak mg ismeretlenek is.
-
S - nincsenek fehr foltok
-
si- r-foltossg (Irish spotted)
-
sp - tarka, nagy rsze fehr (piebald)
-
sw- extrm fehr
A gnek kztt nagy valsznsggel rszleges dominancia van. Teht egy Ssp gnprral rendelkez kutynak lehet nmi fehr foltja. Teht a dominnsabb gnjt hagyja kifejezdsre jutni, de kis mrtkban a recesszvebb gn is hatssal lehet r.

Fehr jegyek kiterjedtge. (Forrs)
Brmilyen fehr jegye van a kutynak, a fehr mindig kveti az azonos kitejeds szablyt. A fehr rszek mindig a kutya legtvolabbi rszein kezddnek, mint a farok, pofa, mellcsont vagy mancs. Ezt "trim" mintzatnak nevezzk.
Ezutn terjed ki a pofra s a homlokra, a mell egy rszre, farok vgt s a lbszrakat s ekkor hozza ltre az r-foltossgot.
Ha mg ezutn is tovbbterjednek a fehr rszek a nyak tbbi rszre, lbak s farok tovbbi rszeire, akkor mr tarka kutyrl beszlnk.
Ezutn a ht, majd a farok tve s a pofa. A flek ltalban mindig sznesek, de ha a kutya homozigta extrm fehrsg tekintetben ,akkor a flek is lehetnek fehrek.
TRIM
Egy nagyon kevs fehr terlet a mellkason, a lbujjhegyeken vagy a farkon elfordulhat amikor a pigment nem terjed ki teljesen a kutyn embri korban.Ezt maradk fehr nven ismerjk s ezt nha okozhatja enyhe betegsg az anyban vagy az embriban. Ennak nincs klnsebb genetikai alapja, mgis nhny kutya hajlamos lehet tadni az utdaira.
Ha kiss tbb fehr van jelen a kutya lehet heterozigta sp tekintetben, azaz Ssp

Staffordshire bull terrier trim mintzattal a mellkasn.
R FOLTOSSG
Ms nven "boston" vagy "kpeny" , de ezek nem mindig az igazi r-foltossgot jelentik. r-foltossg esetben a fehr megtallhat a lbakon, farok hegyn, mellkason, nyakon s a pofn.
Ezt egy mg nem azonostott gn okozza, de felttelezzk, hogy az r-foltossgot mutat kutyk homozigtk si tekintetben, azaz sisi a genotpusuk az S locuson. Viszont ez azt jelenti, hogy kt r foltos kutya keresztezsbl minden klyk r foltos lesz. Azt felttelezzk, hogy az egyszn kutya s egy r foltos kutya prostsbl szletett klykk heterozigtk lesznek, kevesebb fehrrel (trim).

r foltos border collie. A fehr jegyek lthatak a hts s mells lbain, a nyakn krbelelve s az egsz mellkasn, plusz egy kis csk a fejn s a pofjn.

Ennek a dn dognak is hasonl jegyei vannak, mint a fentebbi kutynak.
l- r foltos
Ez a mintzat nagyon hasonl az igazi r foltoshoz. Angolul "Pseudo" r, de ezt nem az sisi gnpr okozza, hanem az Ssp genotpus. Azaz heterozigta vagy esetleg homozigta foltos (piebald).
Lnyegben az S gnek rszleges dominancijra vezethet vissza, hiszen az S gn nem teljesen dominl az sp felett, hanem minimlis szinten (nagyjbl az spsp gnpr okozta jegyek felt) engedik a fehr jegyek megjelenst a kutyn.

l- r foltos pointer. Onnan lthatjuk, hogy a valdi r foltos kutynak nincsen fehr a cspjn, trdn s a test als terletein.
Foltos mintzat
Angolul "piebald" mintzat, ezt az spsp gnpr okozza. Gyakran okoz sznes fejet okoz, s termszetesen foltokat a testen.
ltalban a farok tve is sznes, de a tbbi folt brhol elhelyezkedhet a testen (br a lbakon ritka).

Ennek a tacsknak nem csak foltos szrzete van, hanem az mg cskos mintj is.

Ezen a kpen szintn egy tacsk lthat, s jl megfigyelhet, hogy sznes a feje s a faroktve is.

Ennek az angol masztiffnak rdekes mintzata van. A foltossg egyszeren felfedezhet, de azonkvl cskos s pttyztt is.
Extrm fehr
Az extrm fehr teljesen vagy tlnyomrszt fehr kutykbl ll, egy kevs sznnel a fejkn s nha a faroktnl. Kissebb foltok lehetnek a testen.
Az orr nha rzsaszn vagy rszben rzsaszn, a szemek lehetnek kkek nhny fajtban a pigmenek hinya miatt.
A genetikai vizsglatok alapjn, az extrm fehr kutym homozigtk az spgn tekintetben. Az extrm fehr gn mg nem bizonytott, nem kerlt bebizonyttsra a ltezse.
Azonban nagy klnbsgek vannak a kutyk kztt, ezrt valami ms is okozhatja a nagyfok fehrsget.
Azokban a fajtkban, ahol az igazi r-foltossg s a foltossg (piebald) is jelen van, ott egyszeren a homozigta r-foltossg s homozigta foltossg kztti klcsnhats okozza a nagyfok fehrsget. Ms fajtkban az ok kevsb nylvnval, ezrt felttelezik az emberek az extrm fehr gn ltezst. Viszont erre mg nincsenek bizonytkok.
Az extrm fehrsg nha problmkat okozhat, mivel eltvoltja a pigmentek nagy rszt az arcrl s a flrl. A leggyakoribb problma a sketsg, de a brrkra val nagyobb hajlam is ide tartozik.

Egyrtelmen extrm fehr kutya, csupn a flei s a szemei krnyke sznes.

Szintn tkletesen mutatja be az extrm fehrsget ez a tacsk, az elz kutyhoz hasonl feji foltokkal s egy kevs sznnel a faroktnl.

Ennek a pointernek mg kevesebb sznes terlete van.
Hastott arc / fehr fej
gy gondoltk, hogy egy klnll gn vagy mdost a felels azrt, hogy egyes r-foltos, foltos vagy trim mintval rendelkez kutyknak osztott vagy teljesen fehr a fejk, akkor is, ha nagyon kevs fehr terlet van a kutyn. Az osztott arc, amikor a fele fehr, a msik fele sznezett.

Ez a mintzat klnsen gyakori a bull-tpus kutyknl. Az oka ismeretlen.
Kln bejegyzsben rkezik majd a folytats, a klnlegesebb mintkrl!
(Fehr boxer, "panda" juhsz, hamis fehrek)