2016.11.25. 16:34, fannika6
Az orr sznei
Mint tudjuk az orr sznt az eumelanin hatrozza meg, amely alaphelyzetben fekete.

Fekete szn orrok.
Ha az eumelanint a B locuson lv bb genotpus mjbarnra sznezi, akkor az orra is mjbarna lesz.

Mjbarna szn orrok.
Ez a kett szn az alap. Ezeket a Hgt sorozat, azaz a D locus vltoztathatja meg.
Ha FEKETE eumelanint hgt a kutya, akkor kket kap:

Kk szn orrok. Ebben az esetben a kutya B locusn BB vagy Bb ll s a D locusn dd.
Ha MJBARNA eumelanint hgt a kutya, akkor izabella sznt kap:

Izabella szn orrok. Itt tudjuk, hogy a kutya bb s dd genotpusokkal rendelkezik.
Specilis orrsznek
Pillang vagy parti orr
gy nevezzk, amikor a kutya orrn rzsaszn foltok vannak. Ezek a foltok vletlenszeren helyezkednek el s kiterjedhet az brmekkora terletre, egy kis rzsaszn folttl, szinte az egsz orrig.
A pillang orr nha elfordul olyan kutykon, amelyek extrm fehr bundval rendelkeznek, de k ltalban merlvel trsulnak. Nem minden merlnek van pillang orra, de gyakori.
Akkor jn ltre pillang orr, ha az orr egy rszben nincs pigment (rzsaszn = pigment hinya).
A merle gn felhgtja a pigment vletlenszer rszeit a bundnak s az orrnak, szrke terleteket kszt a bundn s rzsasznokat az orron.
A harlein dn dogoknak van egy extra gnje, amely felhgtja a szrke terleteket a merln fehrr, ezrt nagyon nagy a valsznsge a pillang orr ialakulsnak is.

Pillang orr kutyk. Az els kt kpen duple merle kutyk orra.
Dudley orr
ltalban a pigment vesztesg egy dudley orron az orr kzepn van s kifel tejed, akr az egsz orr terletre is. A pigment vesztesg az oka annak, hogy ltrejnnek vilgosabb terletek, amelyek ltalban tompa rzsasznnel vgzdnek.
A dudley orrok sosem vesztik el a pigmentjket teljesen, ezrt sosem olyan rzsasznok, mint a pillang orr esetben. Az orr krl mindig vanna sttebb terletek.
A vilgosabb pigment mjbarna, izabella vagy kk szn kutyn azt jelenti, hogy a pigment vesztett terleteket nagyon nehz szrevenni. A dudley orr viszont gyakori fekete kutykon s kapcsoldik a recesszv vrs gnhez.

Orrsrls
A srls az orron nha pigment vesztst okozhat, amely lehet ideiglenes, vagy vgleges.

"Snow" orr
A "snow" orr kifejezst ltalban a kutya orrban lv pigment ideiglenes elvesztsre hasznljuk. A jelensg a dudley orrhoz hasonl, azonban csupn a tli hnapok idejn tart, utna a kutya orra visszanyeri eredeti sznt. A kutyk kora miatt a "snow" orr egsz vben megmaradhat. Ennek oka nem teljesen ismert.
A szem sznei
A szem alaprtelmezett szne a barna.

Borostyn:
ltalban akkor keletkeznek borostyn szn szemek, ha a kutya szrzett hgtja vagy mdostja a B vagy a D locus. A mjbarna kutynak (bb), kk s izabella (dd) kutyknak van borostyn szeme. A borostyn vltozatai vilgosbarntl, a srgn s srgs zlden t a szrkig terjedhet.

Kk :
Egy kutya genetikailag 4 flekppen lehet kk szem, ebbl hrom a pigment vesztshez kapcsoldik a bundban.
A leggyakoribb mdja a merle gn mellkhatsaknt kkk vl szem. A merle felhgtja a test terletn a pigmenteket vletlenszeren. Belertve az orr (pillang orr) s a szemeket is. Ha a kutya szivrvnyhrtyjban nincs pigment, akkor a szeme kk lesz.

Blue merle aussie, kk szemekkel.
Minnl tbb hgts van a merle bundjban, annl valsznbb, hogy kk lesz a szeme.
A msodik mdja annak, hogy kk szeme legyen a kutynak, amikor nagy mennyisg fehr terlet van a szeme krl. Fehr terletek ott vannak a bundn, ahol a sejtek nem kpesek pigmentet termelni, ezek pedig ha a fejen vannak, akkor tterjedhetnek az orra (rzsaszn), vagy a szemre (kk).
A harmadik mdja a kk szem kialakulsnak, ha a kutyt albinizmus rinti. Elmletileg a kutykban nem tallhat meg az albn gn, viszont vannak kutyk, amelyek gymond fl-albnk, ez pldul a fehr dobermann esete is.

Fehr dobermann kk szemekkel s rzsaszn orral.
Az utols md a kk szemekre az rklds, a kk szem lehet rkltt. Egy klnll ritka gn befolysolja. Ez fleg border colliekban s hasonl fajtkban fordul el, de a legfeltnbben a huskykban. A huskyk mindkt szeme lehet kk vagy csupn az egyik is, a szrzet szntl fggetlenl.

Flig kk, flig barna szem husky-k.
